top of page

Fakty i mity logopedyczne cz. 1

Zaktualizowano: 15 wrz 2020  1. "WYROŚNIE Z WADY WYMOWY "

Zastępowanie głosek trudnych, łatwiejszymi jest normą rozwojową. Jeżeli 3-latek mówi [jowej] lub [lowel] i nie zniekształca żadnej z tych głosek - jego wymowa jest w normie. Oczywiście normy te są jasno określone, wynikają z dojrzewania mózgu, układu mięśniowego, oddechowego, nerwowego itd. Kluczowe w ocenie czy mamy do czynienia z wadą wymowy, jest określenie, czy w mowie dziecka występują zniekształcenia- np. wysuwanie języka między zęby. Wada wymowy wraz z wiekiem ulega pogłębieniu.2. " TO U NAS RODZINNE" - WADY WYMOWY SĄ DZIEDZICZONE "


Podobne (czasem identyczne) wady wymowy możemy zaobserwować u członków tej samej rodziny. Z czego to wynika? Powody są przynajmniej dwa. Pierwszy, związany jest z genetyką. Poprzez dziedziczenie, nabywamy po rodzicach cechy budowy narządów artykulacyjnych. Innymi słowy możemy mieć po mamie blond włosy i wadę zgryzu oraz piękne błękitne oczy i wysokie podniebienie po tacie. Niektóre cechy budowy narządów artykulacyjnych są przyczyną wadliwej wymowy - np. zgryz otwarty często wiąże się z wymową międzyzębową. Drugi powód dziedziczenia wad wymowy, ma wymiar społeczny. Nabywanie języka odbywa się między innymi poprzez naśladowanie. Jeżeli wzrastamy w danym wzorcu językowym, z pewnością go przyswoimy.3. "CHŁOPCY ZACZYNAJĄ MÓWIĆ PÓŹNIEJ"


To najczęściej powielany mit. Niestety pokłosiem takiego podejścia, jest późniejsza diagnoza opóźnionego rozwoju mowy u chłopców.

Te same normy rozwojowe stosujemy w kontekście każdej płci. Przeprowadzono wiele badań, sprawdzających korelacje płci i rozwoju mowy. W większości płeć nie miała wpływu na to, kiedy dziecko zaczęło posługiwać się wyrazami. Tylko jedno z badań udowodniło, że chłopcy statystycznie zaczynają mówić później o... 12 dni. Różnica ta nie jest znacząca dla norm rozwoju.


4. '' WĘDZIDEŁKO MOŻNA ROZCIĄGNĄĆ"


Choć nadal można w internecie odnaleźć ćwiczenia rozciągające wędzidełko podjęzykowe, należy wiedzieć, że ich rzekoma skuteczność, jest sprzeczna z obecnym stanem wiedzy na temat wędzidełek. Wędzidełka nie można rozciągnąć. Przede wszystkim wynika to z budowy samego wędzidełka. Wędzidełko tworzy kolagen typu I. Cechą charakterystyczną włókien kolagenu typu I jest brak rozciągania. Mogą się one zerwać, ale nie rozciągnąć. Wędzidełko zbudowane jest także z włókien elastyny. Elastyna to białko odporne na zmiany kształtu i długości. Po naciągnięciu, elastyna dąży do powrotu do poprzedniego kształtu. Nie ma zatem możliwości rozciągnięcia wędzidełka.5. " DZIECKO, KTÓRE ZACZYNA MÓWIĆ PÓŹNIEJ, MOŻE MIEĆ PROBLEMY W SZKOLE"


ORM ( opóźniony rozwój mowy) jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia dysleksji. Wolniejsze przyswajanie języka, obejmuje nie tylko mówienie, ale także czytanie i pisanie.

300 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Smoczek 👶

Yorumlar


bottom of page